UX Design

Google Ads, işletmelerin uluslararası müşterilerine ve işletme hedeflerine ulaşmasını sağlayan en büyük çevrimiçi reklamcılık platformlarından biridir.

kindpng_531496.png

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Özellikle web sitesi ve mobil uygulamalar için kullanıcıların; tasarım, kolay kullanım, kolay anlama, geri dönüş ve içerik tüketimlerini kolaylaştırarak içeride geçirdikleri zamanı arttırmayı amaçlar. Hem kullanıcı dostu bir tasarım hem de işletmenin amaç ve hedeflerine uygun kullanıcı deneyimi sunan bir tasarımdır.

pngwing.com.png

Kullanıcı Deneyimi Amaçları

Ceres.png

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarda iletişim formu, fiyat teklifi formu, abonelik, satın alma gibi geri dönüş eylemlerinin kolaylaştırılarak sağlanmasını amaçlar.

Dönüşüm Oranının Arttırılması

Kullanıcı web sitenize ilk girdikten sonra  karmaşık bir tasarımla karşılaşırsa veya dikkatini çeken içerikler sunmazsanız kullanıcı platformunuzdan ani bir çıkış yapacaktır. Ve kullanıcıyı müşteriye çevirmenin ilk yolu ise hemen çıkma oranlarının düşürülmesi ile başlamaktadır.

Hemen Çıkma Oranının Düşürülmesi

Kullanıcıların sayfa sürelerinin uzatılmasını sağlamak düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Sade ve kullanıcının aradığı içeriğe kolay bir şekilde ulaşıp içeriğin doğru bilgiler içerip konuya alakalı kullanıcıda daha çok merak uyandırmayı amaçlar.

Sayfada Kalma Sürelerinin Uzatılması

Kullanıcıyı sitenizdeki A, B ve C içeriklerinin hepsine yönlendirmeyi amaçlar. A içeriği ile  bilgi almak isteyen bir kişiyi C içeriğine yönlendirmek amaçlanır. Bu durum kullanıcıyı müşteriye dönüştürme alanında etkili hedeflerin temelidir.

Sayfa Görüntüleme Sayısını Arttırmak

4339a021cb03b5b2a336a677fb5b1bc5_mq-gree

Kullanıcı Kitlesi Detaylı Raporlama

Demografik

Müşterilerinizi Daha İyi Tanıyın

Kullanıcı Kitlesini Tanıma

Lovepik_com-401042151-purple-nebula.png

Kullanıcı kitlesini tanımlamak, tam olarak nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bizler için çerçeve görevi görür.  Web sitesinin tam olarak potansiyel müşterileri, halihazırda bulunan müşterileri ve kullanıcılar için mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmamızı UX uzmanlarımız sayesinde gerçekleştirebiliriz.

Web siteniz ile bağlantı kuran, ilgilenen ve sizin hedef olarak belirlediğiniz kitlenizi içeren kişilerin demografik özellikleri kullanıcı deneyimi (UX) kriterleri bazında analiz edilerek hedef kitlenin iyi tanınmasında önemli rol oynar.

Zaman Performans Raporları

Kullanıcılarınızın web siteniz ve sosyal medya platformları gibi sizinle etkileşim kurduğunda; ne kadar süre etkileşim kurduğu ve bu zaman dilimlerinde nasıl dönüşler sağladığı ayrıntılı incelenir. Kullanıcılarınıza bu analizlerin sonucu olarak kullanıcı deneyimi tasarım uzmanlarımız, tasarım ve uzun vadeli planlamada zaman/performans analizlerini göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürütürler.

toppng.com-space-cloud-png-green-clouds-

Cihaz Performans Raporu

Kullanıcıların hangi cihazlardan sizin ağlarınıza ulaştığı belirlenip özel olarak bu cihazlarda bir geliştirme yapılması gerekiyorsa yapılır. Farklı cihazlarda teknik olarak farklı UX tasarımların yapılması gerekiyorsa tasarım süreçlerinin bu analiz sonuçlarına göre şekillendirilmesi gerekir.

Çıkış Oranı Raporu

Hataların

Tespiti

Hataların Giderilmesi

İçeriklerin Geliştirilmesi

Teknik ve Tasarım Analizi

Kullanıcı

Kayıtları

Kullanılabilirlik Testi

Teknik ve Tasarım Analizi

Teknik ve tasarımsal olarak geliştirme yapılabilecek alanların tespit edilerek  iyileştirilmesidir. Geliştirmelerin nasıl yapılması ve neler gerektirdiği ile ilgili uzmanlarımız ve işletmenizdeki sürece hakim kişiler beyin fırtınası çalışmaları yapar. Sonrasında ortaya çıkacak olan geliştirme fikirlerinin uygulanabilirliği teknik ekiplerimiz tarafından incelenerek tasarımdaki değişikliklere karar verilecektir.

Kullanıcı

Kayıtları

Kullanıcılarınızın sitenizde yaptığı tüm hareketleri izleyebilir, raporlayabilir ve kayıt altına alabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde kullanıcılarınızın hareketlerini izleyerek kullanıcılarınızı tam olarak nasıl, nerede ve ne zaman yönlendireceğiniz veya nasıl geliştirmelere ihtiyaç duyabileceğinizin konularında öngülere sahip olabiliyoruz.

Kullanılabilirlik Testi

Kullanılabilirlik testi; siteniz veya uygulamanızda şu anki durum için yapılacak olan akademik araçlar sayesinde ayarlanmış bir test sürecidir. Müşterilerinize benzer kullanıcılara belirli senaryolar verilir ve bu senaryoları gerçekleştirdikten sonra deneyimleri anket formları ile toplanır. Belirli kriterler içerisinde UX tasarımı öncesinde ve UX tasarımı sonrasında sitenizi kullanılabilirlik puanınına göre değerlendirmenizi sağlıyoruz.

Yeni gelen kullanıcıların, hemen çıkma rapor sonuçları bizlere tam olarak nerede hataların olduğunu ve hangi pagelerin geliştirilmesini gerektiği konusunda bilgi verir. Hem yönlendirici hem de tasarım sonrası ortaya çıkan sonuçlarda çıkış oranındaki düşüş tasarımın bir açıdan başarısını sergilemektedir.

İçeriklerin Geliştirilmesi

Site veya uygulama içerisindeki tasarım hatalarının çözümlerinin sağlanması sonrasında yapılacak olan adımdır. Hedef kitleniz ve müşterileriniz için; site içerisindeki en küçük vektörel sembolden en büyük butona kadar daha kullanılabilir, basit ve çekici olmasını sağlayabilmek için kullanıcı deneyimi (UX) tasarım uzmanlarımız çalışmaktadır.

Hataların

Tespiti

Kullanıcı ve müşterilerinizi karşıladığınız platformdaki temel tasarım hataları, teknik veya görsel olarak ayrıştırılarak belirlenir. Sonrasında bu hatalara gerekli işlemlerin yapılması için çalışılır.

Hataların Giderilmesi

Tasarım hatalarının belirlenmesi sonucu sizler için bu sorunların giderilmesi veya tamamen kaldırılması ile ilgili kararların verilmesidir.

E-ticaret UX Süreç Hataları

Kurumsal UX Süreç Hataları

Kullanıcı Deneyimi Tasarım Süreci

580b585b2edbce24c47b2717.png
planet-png-hd-moon-and-planets-hd-lwp-30

Benchmarking Metodu

Uzman

Görüşü

Birlikte

Tasarlama

Sık Kullanılan

Ux metotları

Benchmarking Metodu

Bu metod rakiplerinizle karşılaştırma yöntemini temel alır ve üzerine inşa edilir. Kullanıcı deneyimi tasarım süreçlerinde çok önemli bir rol alan ve sizi ilk dakikadan itibaren rakiplerinizin önüne taşıyan metoddur. Çünkü rakipleriniz çok özel bir incelemeden geçirilerek ve ayrıntılı analizlere tabi tutularak; tüm içerik, tasarım ve teknik açıdan ele alınır. Rakiplerinizle karşılaştırmalı olarak tasarım, içerik ve teknik açıdan bunun üzerine eklenebilecek/geliştirilebilecek alanlar incelenir.

Uzman

Görüşü

Kullanıcı deneyimi uzman mühendislerimizin; hedef kitleniz, UX ilkeleri, işleme amaçları ve sektörün en küçük değişkenlerine kadar analiz edilip raporlamasıyla başlar. Sonrasında uzman ekibimiz ve işletmeniz içerisindeki ekibin yapacağı bilgi alışverişi doğrultusunda kullanıcı deneyimi tasarım metodu oluşur. Süreç olarak en hızlı şekilde sonuca ulaşmak istiyorsanız ilerleyebileceğiniz sizin için en doğru süreçtir.

Birlikte

Tasarlama

Web site kullanıcılarınızın yüzde olarak belirli kısmına gönüllü olarak katılımlarla son işlem yaptıkları içerikleriniz/sayfalarınız ile ilgili tavsiyeler alınır veya anket yapılır. İşletme içerisindeki işletme kültürüne/sektöre hakim kişilerden oluşan bir ekip ve uzmanlarımızla birlikte hazırlanacak olan tasarımın temel yapısı; müşteri ve kullanıcılarınızın, geri dönüş ve tavsiyeleri üzerine bir tasarım mimarisi oluşturmaktır.

Göz İzleme

Testleri

Ağaç

Testi

Isı 

Haritaları

Yol

Haritalama

A/B

Testi

Kart 

Gruplama

Tüm Ux Metotları

Göz İzleme

Testleri

Göz izleme testleri; özel hazırlanmış gözlük tasarımına sahip göz kameraları veya bilgisayar kameraları kullanılarak incelenir. Gönüllü olan kullanıcıların web siteleri içerisinde gezinirken gözlerinin ekranın neresine odaklandığını veya ilginin sayfadan uzaklaştığı bölümlerin belirlenmesinde kullanılır. Daha özel analiz sonuçlarının kullanıcı deneyimi adına kullanılmasını sağlar.

Ağaç

Testi

Ağaç testi; kullanıcıların aradıkları içeriklerin doğru kategorilerin içerisinde yer alıp almadığı veya müşteri ve kullanıcının aradıkları içeriklere kolaylıkla ulaşıp ulaşamadıkları gözlemlenir. Sonuç olarak kullanıcıların aradıkları içerikleri aradıkları yerde bulmalarını sağlamak için uzmanlarımız bir mimari geliştirir.

Isı 

Haritaları

Isı haritaları; temel kullanıcı izleme ve kullanıcı değerlendirme analizleri arasında yer alır. Kullanıncının site içerisinde imleç (mouse) kullanarak durduğu, izlediği ve tıkladığı yerleri bize sıcaklık haritası ile görselleştirerek sunar. UX uzmanlarımız ise bunları anlamlandırarak gerekli tasarım değişikliklerinin yapılmasını sağlar.

Yol

Haritalama

Müşterinizin, ürününüzü veya sunduğunuz servisi kullanırken sitede gerçekleşecek olacak yolculuğun duyguları, hareketleri, davranışları, gerçekleştirdikleri eylemler sınıflarına göre izleyebileceği yolların tüm haritaları çıkarılır. Tasarım sürecinin içerisinde müşterinin olası haritasına göre doğru bir şekilde yönlendirilmesini sağlamak amaçlanarak tasarlanır ve görselleştirilir.

A/B

Testi

Birden fazla hazırlanan tasarımları, farklı kitlelere sunularak bu tasarımların arasındaki geri dönüşüm, siteden çıkma oranı, site içerisindeki geçirilen zaman vb. gibi bir çok çıktı sonuçları incelenir. Gerekli tasarımlar arasından iyi olan bölgeler birbirlerine entegre ederek en optimum tasarıma erişilmesi amaçlanır.

Kart 

Gruplama

Bu çalışmanın temel amacı; sunduğunuz servisin içerisindeki gruplamaları ve isimlendirmeleri müşterileriniz kullandığı dillerde kullanmanızı sağlamaktır. Kullanıcılarınız tarafından yardım alarak gruplama ve isimlendirme problemlerini çözdüğünüz interaktif bir anket çalışmasıdır.