Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya platformları, milyarlarca insanın bir araya gelmesini sağlar.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Twitter

YouTube

Pinterest

PikPng.com_purple-sun-png_3322774.png

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Youtube ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızı pazarlama hedefleriniz ve pazarlama stratejileriniz doğrultusunda yönetmenizdir. Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama yöntemleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sosyal medya hesaplarınızı etkin ve etkili bir şekilde kullanarak minimum bütçeler ile pazarlama çalışmalarınızdan maksimum verim alabilmenizi sağlar.

Sosyal medya platformları, her geçen gün hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler için daha önemli hale gelmektedir. Kullanıcı sayılarındaki artışlar doğrultusunda sosyal medya platformlarının kullanıcılara daha iyi deneyim sunabilmek adına  sahip oldukları algoritmalarda geliştirmeler

ve değişiklikler yapılmaktadır.

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya platformları, milyarlarca insanın bir araya gelmesini sağlar. Böylelikle kişilere ve işletmelere hedef kitlelerine ulaşma yolunda aracılık rolü üstlenir. Peki bu aracı sosyal medya platformlarından doğru yararlanabilmek için nelere dikkat etmeliyiz.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sosyal medya platformları, günümüzde kullanıcılar için her gün birbirinden farklı gündeme bağlı içerikler sunulmasını sağlar. Her kesimden insana hitap edebilen içerikleri içerisinde barındıran bu platformların hayatımızdaki yeri oldukça büyüktür. 

İnsanların bu platformlarda geçirdikleri zaman her gün biraz daha artış göstermektedir. Bu durumun farkında olan işletmeler de sosyal medya platformlarını artık vazgeçilmez bir pazarlama yöntemi olarak görmektedir.

İşletmeler, sosyal medya platformlarını hedef kitlesi ile daha kolay iletişim kurabileceği ve düşük maliyetlerle ölçümlenebilir pazarlama çalışmaları yapabilecekleri kanallar olarak görmektedir. Pazarlama hedefleri doğrultusunda, dijital halkla ilişkiler çalışmalarını sosyal medya platformları üzerinden kolaylıkla yönetmektedirler.

5b7c9c83a89d4861800f354d_nebu (1) (1).pn
  • Öncelikle hizmet ya da ürününüzün hitap edeceği ve ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

  • Hedef kitlenize uygun personalar oluşturmalısınız.

  • Belirlediğiniz hedef kitleler ve rakipleriniz hakkında detaylı araştırmalar yaparak, yer almanız gereken doğru platformları belirlemelisiniz.

  • Belirlediğiniz platformlar platformdan hedeflediğiniz faydayı sağlamak ve platformun kullanımı üzerine detaylı bilgi almak adına platformun algoritmalarına ve özelliklerine hakim olmalısınız.

  • Analiz ve değerlendirmeler sonucunda elde ettiğiniz veriler ile yeni içerik planları oluşturmalısınız.

  • Platformun içerik amaçlarına ve personalarınıza uygun içerik planları hazırlamalısınız. İçeriklerinizde kullanacağınız renkleri, font tiplerini, tasarıma dair tüm detayları ve hedef kitleniz ile kuracağınız iletişimde kullanacağınız dili seçmeli, doğru mesajları belirlemelisiniz.​

  • Hazırladığınız sosyal medya içerik planları doğrultusunda paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz.

  • Paylaşımlarınızdan elde edeceğiniz istatistik ve analiz sonuçlarını doğru değerlendirmelisiniz.

Aynı zamanda gündemi ve kullandığınız sosyal medya platformu üzerinde gerçekleşen değişiklikleri ve güncellemeleri takip etmelisiniz.

Sosyal Medya Platformları

â????Pngtreeâ????universe_nebula_starry_

Facebook

Facebook, dünya genelinde kullanıcı sayısı oldukça fazla ve içerisinde her kesimden insanın yer aldığı bir platformdur. Hedef kitlenize kolaylıkla ulaşmanız açısından harika bir aracı rolü oynar. Ayrıca sunduğu birçok özellik ile pazarlama çalışmalarınızda sizlere kolaylık sağlamayı amaçlar.

Instagram

Instagram, görsel içerikler üzerine kurulmuş bir platformdur. Hedef kitlenize işletmenizden hikayeler anlatabileceğiniz, ürün tanıtımları yapabileceğiniz ve marka bilinirliği yaratabileceğiniz başarılı bir kanaldır.

LinkedIn

LinkedIn, business to business açısından oldukça önemli bir platformdur. Bu platformda geliştireceğiniz içerikler ile SEO çalışmalarınıza katkı sağlayabilir ve iş ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz. Günümüzde büyük küçük fark etmeksizin her işletmenin LinkedIn platformunda bir sayfaya ihtiyacı vardır.

YouTube

YouTube, Google’dan sonra gelen en büyük arama ağı olarak bilinmektedir. Zamanla video içerik tüketiminin artması ile video içeriklerin önemi artmıştır. Ürün ve şirket tanıtımınızı kolaylıkla yapabileceğiniz, hedef kitleniz ile ilişkilerinizi güçlendirebileceğiniz önemli bir platformdur.

Twitter

Twitter daha çok yazılı içeriklere odaklıdır. İşletmenizi hedef kitlenize tanıtmak ve onlarla iletişime geçmek için uygun bir platformdur. Twitter diğer mecralara kıyasla daha samimi ilişkiler kurabileceğiniz ve hedef kitlenizi kendinize bağlayabileceğiniz önemli bir kanaldır.

Pinterest

Pinterest, günümüzde henüz değeri fark edilmemiş ve gereken önemin verilmediği bir platformdur. Görsel ağırlıklı içeriklerden oluşmaktadır. Her sektörden işletmenin yer alabileceği, oluşturdukları pinler ile hedef kitlesiyle bağını kuvvetlendirebileceği ve potansiyel müşterilerine ulaşabileceği mükemmel bir kanaldır.

Spacetree İle Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetiminde 

Neler Sunuyoruz?

Alanında uzman ve deneyimli ekip arkadaşlarımız ile pazarlama hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı oluyoruz. İşletmenizin ürün veya hizmetlerine yönelik tüm çalışmaları üstleniyor, hedeflerinize ulaşmanızı sağlıyoruz.

Sosyal medya yönetimi, dışarıdan bakıldığında kolay işlemlerden oluşan bir çalışma olarak gözükse bile derine inildiği zaman dikkat edilmesi gereken birçok önemli noktayı içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle sosyal medya yönetimi, alanında profesyonel sosyal medya uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Sosyal medya uzmanları tarafından gerçekleştirilecek sosyal medya yönetimi çalışmaları hem işletmeniz hem de işletmenizin hedeflediği kitlede yer alan sosyal medya kullanıcıları için büyük yarar sağlayacaktır. Sosyal medya doğru ve sistematik bir şekilde yönetilmesi ile markanızın gücü ve potansiyel müşteriden gerçek müşteriye dönüştüreceğiniz kullanıcı sayısı artacaktır.

Günümüzde tüketiciler, alışveriş yapmadan önce ürün ve işletmeler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için sosyal medya platformları üzerinden araştırma yapmaktadır. Böylece ürün, hizmet ya da işletme hakkında yapılan yorumlara kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Bu nedenle doğru yönetilmeyen bir sosyal medya hesabı itibarınızı zedeleyebilir ve sizi işletme hedeflerinizden uzaklaştırabilir.

Sosyal medya yönetimi dinamik bir yapıya sahiptir ve krizlere açıktır. Krizlerin yaşanmadan önüne geçmek ve olası krizlerin kontrolünün doğru zaman ve doğru yollar ile yapılmasını sağlamak amacıyla sosyal medya uzmanları ile çalışmalısınız.

Lovepik_com-401240923-cosmic-nebula-comp

Ürün veye hizmetleriniz ile personaları birbirine harmanlıyor, sizler için fayda sağlayacak doğru platformu belirliyoruz. Doğru belirlenen platformlar pazarlama çalışmalarınız için yatırımlarınızı doğrudan olumlu etkileyecektir ve pazarlama hedeflerinize ulaşma sürecinizi hızlandıracaktır.

Sosyal medya platformu seçimi

İşletmenizin ürün veya hizmetleri doğrultusunda hedeflediğiniz kitleyi derinlemesine analiz ederek uygun personaları oluşturuyoruz. Başlangıç için küçük bir adım gibi görünse de ileride yapacağınız tüm sosyal medya çalışmalarını etkileyecek bir adımdır.

Hedef kitle analizi ve personaların oluşturulması

Öncelikle belirlediğimiz platforma uygun gerçekleştireceğimiz pazarlama çalışmaları için amacımızı, rakip analizlerinden aldığımız sonuçları, hedef kitleyi ve platformun yapısını dikkate alarak sizler için bir strateji hazırlıyor ve rapor olarak sunuyoruz.

Sosyal medya stratejisinin oluşturulması

Yer alacağınız platforma ve hedef kitlenize yönelik araştırmalar yaparak öncelikle içerik yapılarını, özelliklerini, verilmek istenen mesajı ve içeriğin amaçlarını belirliyoruz. İçeriğin tasarımına yönelik şablonlar hazırlayarak sizlere sunuyoruz. Platformda içerik paylaşım günlerini, saatlerini ve içerik türlerini belirleyerek bir plan çıkarıyoruz.

Sosyal medya içerik planlarının hazırlanması

unnamed (1).png
hiclipart.com (2).png
—Pngtree—realistic_wind_and_universe
kindpng_144977.png

Sosyal medya üzerindeki  iletişimin kontrolü 

Belirlenen sosyal medya kanalları üzerinden kurulacak iletişimi hedef kitleye bağlı olarak belirliyoruz. Böylelikle olası krizlerin önüne geçmeyi ve hedef kitleniz ile güçlü bağlar kurabilmenizi sağlıyoruz. Unutmayın halkla ilişkiler sosyal medya platformlarının güçlenmesi ile dijitale taşındı. Dijital halkla ilişkiler konusunda sizlere destek sağlıyoruz.

Sosyal medya istatistik ve analizleri

Oluşturulan içerik planları ve sosyal medya stratejisi doğrultusunda elde edilen verileri değerlendiriyor ve analiz ediyoruz. Buradan alacağımız sonuçlara bağlı olarak yeni içerik planları hazırlıyoruz. Sosyal medya platformlarının pazarlamadaki en önemli özelliği olan ölçümlenebilir sonuçlardan en yüksek faydayı sağlamayı amaçlıyoruz.

Sosyal medyanın günümüzdeki gücünü göz ardı etmek istemeyen işletmeler sosyal medya yönetimi çalışmalarına gerekli özeni göstermektedirler. Rakiplerinizin önüne geçmek için sosyal medya kanalları üzerinden pazarlama çalışmalarınıza bir an önce başlamalısınız. 

Unutmayın pazarlama hedeflerinize ulaşmanızda en önemli araçlar sosyal medya platformladır. Sosyal medyada hemen yerinizi almak ve potansiyel müşterilerinizi gerçek müşterilerinize çevirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hala geç kalmış değilsiniz, bizi arayın alanında deneyimle sosyal medya uzmanlarımız ile tanışın.

Spacetree Sosyal Medya Yönetim Fiyatları

Spacetree bünyesinde sosyal medya yönetimi, işletmeye, işletme hedeflerine ve bu alanda gerçekleştirilecek çalışmalara bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır. Spacetree olarak öncelikli hedefimiz müşterilerimizi hedeflerine ulaşacak doğru çalışmalar ile buluşturmak ve onlar için bu çalışmaları minimum fiyatlar ile gerçekleştirmektir. Biz işletme hedeflerinizi öğrenmek ve bu hedeflere ulaşmanızda yanınızda olmak için sizden bir telefon bekliyoruz. Bizi arayın, tanışalım.