Sosyal Medyada Etkileşimi Artırma Yolları


sosyal medya etkileşim artırma

Sosyal medya etkileşimini artırmanın kolay bir yolu yoktur, işte başlamanız için bazı yollar:

1. İlginç hashtag'ler kullanın


Hashtag'ler sosyal medya etkileşimi için kullanılır. İnsanların ilgilendikleri konuları bulmaları ve onlar hakkında fikirlerini paylaşmaları için bir yoldur.


Hashtag, bir kare işaretinin ardından gelen bir kelime veya kelime öbeğidir. Öncelikle Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında kullanılırlar. Takip etmek istediğiniz bir olay veya konu hakkındaki konuşmaları bulmak için bunları kullanabilirsiniz.

Geçen yıl kullanılan en iyi hashtag'lere bir göz atalım:

#aşk , #aile, #arkadaşlar, #kendinisev, #seyahatetmek


2. Favori sitenizden veya blogunuzdan makaleler paylaşın


Diğer sitelerden veya bloglardan makaleler paylaşmak, hedef kitlenizin ihtiyaç duyduklarını bulmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. İlginizi çeken ve hedef kitlenizle alakalı bulduğunuz içerikleri paylaşabilirsiniz.


Tutkulu olduğunuz ve inandığınız içeriği paylaşmak için de bu aracı kullanabilirsiniz. Bu, yaptığınız işi duyurmanın ve yol boyunca yeni takipçiler edinmenin harika bir yoludur.

İçerik paylaşmanın en sevdiğiniz yollarından bazıları nelerdir?


3. Hedefli reklamları kullanarak gönderilerinizi tanıtın


Hedefli reklamlar kullanarak erişiminizi ve etkileşiminizi artırabilirsiniz.

Reklam, okuyucunun daha fazlasını okumak istemesini sağlamak için tasarlanmıştır. İşletmelerin sosyal medyada düşük katılımlı gönderilerini tanıtmasının bir yolu.


Hedefli reklamlar, hedef kitlenizin aradığını bulmanıza yardımcı olan otomatik bir araçtır. Etkileşimi artırmak ve doğru hedef kitleye ulaşmak için gönderilerinizi tanıtın.

Hedefli reklamlar, içeriğinizi tanıtmanın ve doğru kitleyi hedeflemenin çok etkili bir yoludur. Ayrıca, içeriğinizle ilgilenen kişilere ulaşmanın uygun maliyetli bir yoludur.

Hedefli reklamlar, Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Google AdWords veya kullandığınız diğer sosyal platformlar için kullanılabilir.


4. Bulunduğunuz sektör hakkında bilgi paylaşan bir Facebook grubu başlatın


Bu bölümde, sektörünüzle ilgili bilgileri paylaşan bir Facebook grubunu nasıl başlatacağınızı göstereceğiz.

Bir Facebook grubu başlatmanın en iyi yollarından biri, web sitenizde harekete geçirici mesaj yayınlamaktır. Bir blogunuz varsa, onu yeni grubunuz için bir açılış sayfası olarak da kullanabilirsiniz.

İnsanların Facebook grubunuza katılmasını nasıl sağlayacağınıza dair bazı ipuçları:

- Bahsettiğiniz konu veya sektörle ilgilenebilecek arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi davet edin.

- Gruba katılmaları için özel teklifler veya indirimler gibi katılmaları için onlara biraz teşvik verin.

- Grubun ne sıklıkla bir araya geldiği ve hangi konuların tartışılacağı hakkında bilgi vererek, insanların katılınca ne elde edeceklerini bilmelerini sağlayın.


5. Sosyal medya sitelerinde mobil uyumlu özelliklerden yararlanın


Giderek daha fazla insan sosyal medyaya erişmek için mobil cihazları kullandıkça, mobil uyumlu web sitelerinin önemi artıyor.


Duyarlı tasarım, web sitelerinin küçük el cihazlarından büyük masaüstlerine kadar tüm ekran boyutlarında iyi çalışmasını sağlayan bir tasarım yaklaşımıdır. Çeşitli şekillerde uygulanabilir ve bloglardan e-ticaret sitelerine kadar birçok web sitesi türünde kullanılmıştır. Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya sitelerinin tümü, mobil kullanıcılar düşünülerek tasarlanmıştır.


6. Bir blog oluşturun ve bunu müşterileriniz ve takipçilerinizle paylaşın


Bir blog, müşterileriniz ve takipçilerinizle bağlantı kurmanın bir yoludur. Onları en son haberler, teklifler ve etkinliklerle güncel tutmak önemlidir.

Uzmanlığınızı sektörle paylaşmak için bir şirket blogu da kullanılabilir. Örneğin vaka çalışmaları veya başarı hikayeleri paylaşarak bir pazarlama aracı olarak da kullanabilirsiniz.


Bir blog sadece içerik yayınlamakla ilgili değildir - güven ve sadakat oluşturmak için müşterileriniz ve takipçilerinizle ilişkiler kurmakla ilgili olmalıdır.