Google Reklamları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Ads, şirketlerin Google'da reklam vermesini sağlayan bir platformdur. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin hedef kitlelerine ulaşmaları için uygun maliyetli bir yoldur.


Google Ads, reklam verenlerin Google'da, arama motorunda ve Google Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer sitelerde reklam göstermelerini sağlayan Google'ın reklam hizmetidir. Metin tabanlı reklamlar, resim reklamlar, video reklamlar veya ürün listeleme reklamları oluşturmak için kullanılabilir.


Google Ads Giriş Ekranı

Google Ads, tıklama başına ödeme yapan bir reklam platformudur. Google'ın ana gelir kaynağıdır ve 2017'nin ilk çeyreğinde şirketin toplam reklam gelirinin yaklaşık %99,4'ünü oluşturmaktadır.


Reklam verenler, reklamlarının, Google'ın arama motorunu ve onun arama teknolojisini kullanan diğer siteleri içeren Google Arama Ağı'nda veya 2 milyondan fazla başka web sitesi ve uygulamayı içeren Google Görüntülü Reklam Ağı'nda görünmesini seçebilir.


Reklam veren, yalnızca bir kullanıcı bir reklamı tıkladığında ödeme yapar, buna "tıklama başına ödeme" (PPC) denir. Bununla birlikte, reklam verenler, kullanıcılar reklamlarını veya reklamlarındaki belirli sayfa öğelerini görüntülediğinde veya bunlarla etkileşim kurduğunda da ödeme yapabilir, bu da "gösterim başına ödeme" veya "görüntüleme başına ödeme" olarak adlandırılır.