E-Ticaret Pazarlamasına Giriş

E-ticareti Tanımlamak ve Avantajlarını Anlamak


E-ticaret, ürün veya hizmetlerin internet üzerinden satılması işlemidir. Teknoloji ilerledikçe insanların alışverişlerini internetten yapması kolaylaştı. Bu nedenle, birçok şirket bu ticaret biçimine yatırım yapıyor ve başarılı oluyor.


Sanayileşme ve internet, insanların alışveriş yapma şeklini değiştirdi. Artık mağazalara yakın yaşamamıza veya teslimat hizmeti kullanmamıza gerek yok. Alıcılar, ellerinde yalnızca telefonları veya bilgisayarları ile, ister gündüz ister gece olsun, istedikleri zaman sonsuz sayıda ürüne göz atabilirler. Günümüzde pek çok kişi kredi kartı veya banka havalesi kullanarak internet üzerinden mal ve hizmet alışverişi yapabilmektedir.


Bir e-ticaret işine başlamak, üçüncü taraf bir aracı aracılığıyla ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi paylaşmak için bilgisayarları kullanmayı gerektirir. Bir müşterinin sizden satın alması için en iyi zaman, araştırdıktan ve en iyi ürünü makul bir fiyata sunduğunuzu öğrendikten sonradır. İnternette araştırma yapmak müşteriler için faydalı olacaktır.


1. E-ticaret iki türe ayrılabilir: B2C yani işletmeden tüketiciye ve B2B yani işletmeden işletmeye anlamına gelir.

2. E-ticaretin düşük maliyet, kolaylık, hızlı teslimat, kolay iade ve daha pek çok avantajı vardır.

3. E-ticaret pazarlaması, e-ticaret sitelerini veya sundukları dijital ürünleri/hizmetleri tanıtmak için çevrimiçi olarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini içerir.


E-ticaret platformunda ödeme işlemi

Neden Kendi E-Ticaret Mağazanızı Başlatmalısınız?


Çevrimiçi bir iş kurmak, göründüğü kadar zor değildir. Evden para kazanmanın bir yolunu arıyorsanız veya işinizi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, bir çevrimiçi mağaza açmak sizin için doğru seçenek olabilir.


Bir çevrimiçi mağaza açmanız için birçok seçenek vardır ve bunun teknik özellikleri hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Tek ihtiyacınız olan, kolayca özelleştirilebilen bir web sitesidir. Çevrimiçi bir iş kurmayı seçtiğinizde yasal gerekliliklerin farkında olmanız gerektiğini unutmamak önemlidir. Sektörün, ürünlerinizi yasal olarak satmanız için uymanız gereken yönergeleri vardır.


E-Ticaret Mağazanızı Çevrimiçi Tanıtmanın En İyi Yolları Nelerdir?


E-ticaret mağazanızı çevrimiçi ortamda tanıtmanın en iyi yolu, doğru pazarlama stratejilerini kullanmaktır. E-ticaret mağazanızı pazarlamanın birçok farklı yolu vardır. Mağaza içi pazarlama, sosyal medya pazarlaması, etkileyici pazarlama ve e-posta pazarlaması arasından seçim yapabilirsiniz.


Mağaza içi pazarlama, reklamcılık, el ilanları ve halkla ilişkiler gibi geleneksel pazarlama stratejilerini içerir. Mağaza içi pazarlama, fiziksel mağazalar için iyidir çünkü mağazanın potansiyel müşterilere kendi şartlarına göre ulaşmasını sağlar. İdeal olarak, bu tür pazarlama, alışveriş veya hizmet arayan mağazanın önünden geçen tüketicileri hedef almalıdır.


Sosyal medya pazarlaması, şirketiniz hakkında sosyal medya ağları, Instagram, Snapchat ve Facebook'ta yayınlayarak yapılabilir.


Etkileyici pazarlama, marka bilinirliğini ve tüketici katılımını artırmak için sektördeki etkileyicileri kullanan popüler bir sosyal medya pazarlama biçimidir.


E-posta pazarlaması, tüketicilere ulaşmanın ve işletmenizi pazarlamanın harika bir yoludur. Etrafta gezinmeseler bile sizinle iletişime geçebilir ve şirketinizin neler sunabileceğini öğrenebilirler. . Bir müşterinin sizden satın alması için en iyi zaman, araştırdıktan ve en iyi ürünü makul bir fiyata sunduğunuzu öğrendikten sonradır. İnternette araştırma yapmak müşteriler için faydalı olacaktır.